Інклюзивне навчання
1. ІНКЛЮЗИВНЕ НАВЧАННЯ
Інклюзивне навчання — система освітніх послуг, гарантованих державою, що базується на принципах недискримінації, врахуванні багатоманітності людини, ефективного залучення та включення до освітнього процесу всіх його учасників.
Інклюзивне навчання часто вважають альтернативою інтернатній системі, за якою діти з особливими освітніми потребами навчаються в спеціальних закладах освіти та змушені проживати в інтернатних відділеннях при них через їх територіальну розгалуженість.
Жодна дитина не має відчувати себе іншою та виключеною з освітніх, культурних і соціальних процесів – це головне завдання інклюзії.
Докладніше про інклюзивну освіту
КОГО МИ ВВАЖАЄМО ОСОБАМИ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ
Особа з особливими освітніми потребами – особа, яка потребує додаткової постійної чи тимчасової підтримки в освітньому процесі з метою забезпечення її права на освіту.
ІНКЛЮЗИВНЕ ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ
Інклюзивне освітнє середовище — сукупність умов, способів і засобів для спільного навчання, виховання та розвитку здобувачів освіти з урахуванням їхніх потреб і можливостей.
ПЕРЕВАГИ ІНКЛЮЗИВНОГО НАВЧАННЯ
- Інклюзивне навчання усуває бар’єри в системі освіти та системі підтримки дітей з особливими освітніми потребами.
- Вища залученість батьків до процесу навчання.
- Діти з особливими освітніми потребами отримують можливість соціалізації, розвитку своїх інтересів і талантів і подальшої інтеграції в суспільство, вступу до професійних і вищих закладів освіти.
- Діти з особливими освітніми потребами мають змогу налагодити дружні стосунки з однолітками в школі та поза її межами та моделюють належні способи взаємодії з колективом.
- В інклюзивних класах створено атмосферу спокійного прийняття відмінностей інших людей.
ОФІЦІЙНІ ЗАСАДИ ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ В УКРАЇНІ
У грудні 2009 року Україна ратифікувала основні міжнародні документи у сфері забезпечення прав дітей згідно зі світовими стандартами освіти, соціального захисту та охорони здоров’я. Передусім йдеться про статтю 24 Конвенції ООН про права людей з інвалідністю, в якій визначено обов’язок держави щодо реалізації інклюзивної моделі освіти, тобто створення такого предметно-просторового спеціального середовища, яке б дало змогу всім дітям бути однаково рівними учасниками навчального процесу в єдиному освітньому просторі відповідно до їхніх особливостей, потреб і можливостей.
5 липня 2017 року Президент України підписав ухвалений 23 травня цього ж року Закон «Про внесення змін до Закону України "Про освіту" щодо особливостей доступу осіб з особливими освітніми потребами до освітніх послуг».
5 вересня 2017 року було прийнято новий Закон України “Про освіту”. З того часу діти з особливими освітніми потребами мають повне право здобувати освіту в усіх навчальних закладах, зокрема й безоплатно в державних та комунальних, незалежно від «встановлення інвалідності». Діти з особливими освітніми потребами мають право на:
- дистанційну та індивідуальну форми навчання;
- психолого-педагогічну та корекційно-розвиткову допомогу;
- інклюзивні та спеціальні групи (класи) у загальноосвітніх навчальних закладах;
- «підлаштовані» для їхніх потреби загальноосвітні школи і класи, тобто на відповідні архітектурні перепланування;
- корекційних педагогів, тьюторів, психологів;
- адаптовані навчальні плани та програми, методи та форми навчання, ресурси спеціальної освіти, партнерство з громадою.
ПОТОЧНИЙ СТАН ІНКЛЮЗІЇ В УКРАЇНІ
Українські педагоги та міжнародні експерти зазначають, що в питанні розвитку інклюзивного навчання Україна зробила потужний крок вперед. У 2015/2016 навчальному році в інклюзивних класах навчалися 2720 дітей з особливими освітніми потребами, тобто лише 5,8% від загальної кількості дітей з ООП.
Станом на 1 січня 2020 року в інклюзивних класах навчається 19345 учнів із особливими освітніми потребами. Ця кількість у 7 разів перевищує дані п’ятирічної давнини. На початок 2020 року в Україні створено 13782 інклюзивні класи. Так, у 2019/2020 навчальному році 35% від загальної кількості закладів загальної середньої освіти організували інклюзивне навчання.
У закладах дошкільної освіти станом на 1 січня 2020 року здобувають освіту 4681 вихованців із особливими освітніми потребами. Також із 2019/2020 навчального року інклюзивне навчання запроваджено в закладах професійної, професійно-технічної та вищої освіти, де інклюзивно навчаються 1312 здобувачів освіти з особливими освітніми потребами.
ІНКЛЮЗИВНО-РЕСУРСНІ ЦЕНТРИ
Інклюзивно-ресурсний центр (ІРЦ) — це установа, яка створена з метою реалізації права дітей з особливими освітніми потребами віком від 2 до 18 років на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти, зокрема, у закладах професійної (професійно-технічної) освіти та інших навчальних закладах, які забезпечують здобуття загальної середньої освіти.
Інклюзивно-ресурсні центри:
- проводять комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини;
- надають психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги;
- забезпечують системний та кваліфікований супровід дитини з особливими освітніми потребами.
Станом на травень 2020 року створено та працює 627 інклюзивно-ресурсних центрів. Інклюзивно-ресурсні центри є у всіх областях України, тож діти з особливими освітніми потребами та їхні батьки можуть отримати відповідні послуги за місцем проживання.
Подати заявку на відвідування інклюзивно-ресурсного центру та отримати запрошення на консультацію можна онлайн за допомогою порталу. На цьому порталі можна обрати найближчий ІРЦ, зареєструватись і прийти на прийом у призначений час без черг та очікування.
ІНКЛЮЗІЯ В УКРАЇНІ: ІСТОРІЯ ПИТАННЯ
Інклюзивна освіта – це створення в спільному просторі особливого підходу до навчання дитини з особливими освітніми потребами. Цей підхід передбачає додаткові елементи навчального процесу – індивідуальний план розвитку дитини, спеціально облаштоване місце та належні умови для неї.
У 2001-2007 рр. МОН пілотував проєкт «Соціальна адаптація та інтеграція в суспільство дітей з особливостями психофізичного розвитку шляхом організації їх навчання у загальноосвітніх навчальних закладах». Саме тоді почався дієвий пошук відповіді на питання, як інтегрувати дітей з особливими потребами до загального освітнього процесу.
Другим етапом експерименту був українсько-канадський проєкт «Інклюзивна освіта для дітей з особливими потребами в Україні», який тривав з 2008 до 2012 рр.. Задля підтримки інклюзивної освіти в Україні була створена «Мережа на підтримку інклюзії. Школа – для всіх». Мережа об’єднала громадські організації, батьківські групи, навчальні заклади та інші інституції, що зацікавлені в просуванні інклюзивної політики та інклюзивного навчання в Україні на всіх рівнях суспільства.
Важливим здобутком став «Індекс інклюзії» – добірка практичних матеріалів на допомогу в плануванні дій зі створення та розвитку в навчальних закладах інклюзивного навчального середовища для всіх учасників навчального процесу. Сьогодні «Індекс інклюзії» перекладений 32 мовами та використовується в багатьох країнах світу.
2.НОРМАТИВНІ ДОКУМЕНТИ
1. Закон України «Про освіту» (стаття 20. Інклюзивне навчання). Переглянути
2. Закон України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю” (назва Закону із змінами, внесеними згідно із Законом N 2249-VIII ( 2249-19) від 19.12.2017). Переглянути
3. Закон України “Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні” (Документ 2961-IV, чинний, поточна редакція — Редакція від 01.01.2020, підстава – 2671-VIII) Переглянути
4.”Про затвердження Порядку комплектування інклюзивних груп у дошкільних навчальних закладах” (наказ МОН і МОЗ України від 06.02.2015 № 104/52. Переглянути
5. ”Про порядок комплектування інклюзивних груп у дошкільних навчальних закладах” (лист Міністерства освіти і науки України вiд 02.04.2015 №1/9-169). Переглянути
6. ”Про внесення змін до Порядку організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах” (постанова Кабінету Міністрів України від 09.08.2017 №588). Переглянути
7. “Щодо організації діяльності інклюзивних груп у дошкільних навчальних закладах” (інструктивно-методичні рекомендації МОН України від 12.10.2015 №1/9-487). Переглянути
8. “Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо доступу осіб з особливими освітніми потребами до освітніх послуг” (проект закона України від 04.07.2018 № 8556). Переглянути
9. “Про затвердження Переліку деяких категорій осіб з особливими освітніми потребами” (проект постанови Кабінету Міністрів України № 6/н від 13.01.2018). Переглянути
10. «Про внесення змін до Положення про дошкільний навчальний заклад» (постанова Кабінету Міністрів України від 29.07.2015 № 530, якою унормовано створення інклюзивних груп у дошкільних навчальних закладах). Переглянути
11. “Примірне положення про команду психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами в закладі загальної середньої та дошкільної освіти” (наказ МОН України від 08.06.2018 № 609). Переглянути
12. “Про порядку організації діяльності інклюзивних груп у закладах дошкільної освіти” (постанова КМУ від 13.11.2018 №1/9-691). Переглянути.
13. “Про затвердження Порядку організації діяльності інклюзивних груп у закладах дошкільної освіти” (постанова КМУ від 10.04.2019 №530). Переглянути
14. “Щодо порядку зарахування дітей до інклюзивних та спеціальних груп ЗДО” (лист МОН від 10.04.2019 №1/9-235). Переглянути
15. “Методичні рекомендації щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами в закладах освіти в 2019/2020 навчальному році” (лист МОН від 05.08.2019 №1/9-498). Переглянути
16.Положення про дошкільний навчальний заклад.
17.Постанова КМУ від 26.09.2023 №1022 "Про внесення змін до Положення про заклад дошкільної освіти" Завантажити
3.Для вас батьки
2.Онлайн курс.Участь батьків у організації інклюзивного навчання
3.Онлайн курс. Домедична допомога
4.Вправи та завданнями для дітей з особливими освітніми потребами
4.Робота команди ППС в ЗДО "Сонечко" с.Скибин
Команда психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами в ЗДО (ясла-садок) "Сонечко" с.Скибин
Склад учасників команди психолого-педагогічного супроводу
дітей з особливими освітніми потребами в ЗДО
ЗДО (ясла-садок) "Сонечко" с.Скибин
на 2023/2024 н.р.
Постійні учасники: Поліщук Л.П. голова, директор ЗДО; Гриневич О.В., секретар, асистент вихователя; Волинець О.А., вихователь; Загарія Є.С., вихователь; Заплішна О.В., фахівець ІРЦ ; Антонюк Ю. В., батьки дитини з ООП Залучені фахівці: Поліщук Л.П., практичний психолог; Гриневич О.В., логопед; |
Графік планових засідань
Команди психолого-педагогічного супроводу
дітей з особливими освітніми потребами в ЗДО (ясла-садок) "Сонечко" с.Скибин
на 2023/2024 н.р.
Iзасідання |
Жовтень 2023, І тиждень |
II засідання |
Січень 2024, IV тиждень |
III засідання |
Травень 2024, IV тиждень |
5.Консультація для педагогічних працівників.
Групова консультація для педагогічних працівників ЗДО
Які обов'язки вихователя в інклюзивній групі?
Професійна діяльність вихователя інклюзивної групи відрізняється від діяльності вихователя групи без інклюзивного навчання. Для роботи в інклюзивній групі у вихователя мають бути сформовані моральні установки в галузі інклюзивної освіти, професійній компетентності, ціннісні орієнтації та психологічна готовність до навчання й виховання дітей з ООП в інклюзивному середовищі. Для того, щоб виконувати ці функції, вихователь бере участь у визначенні рівнів підтримки для дітей з ООП й використовує засоби корекції відповідно до цих рівнів. А для успішної реалізації корекційно-розвиткових цілей він поєднує завдання програми розвитку дітей із освітньої програми ЗДО та Базового компонента дошкільної освіти.
Вихователь звичайної групи |
Вихователь інклюзивної групи |
Організовує освітній процес відповідно до нормативно-правових документів |
Дотримується нормативно-правових вимог щодо організації інклюзивного навчання під час професійної діяльності. |
Організовує та реалізує освітній процес, проводить заняття з дітьми відповідно до вимог освітньої програми ЗДО та Базового компонента дошкільної освіти. |
Організовує та реалізує освітній процес, проводить заняття з дітьми дошкільного віку, зокрема з ООП, відповідно до вимог освітньої програми ЗДО та Базового компонента дошкільної освіти з урахуванням ІПР дітей з ООП. Бере участь у розробці індивідуального освітнього плану для дитини з ООП разом іншими членами команди психолого-педагогічного супроводу інклюзивного навчання. Реалізує освітній процес з урахуванням індивідуальних особливостей дітей з ООП разом з асистентом вихователя. Реалізує корекційні цілі під час навчання дітей з ООП. |
Обирає ефективні методи, форми та засоби організації освітнього процесу відповідно до запитів і потреб здобувачів освіти. |
Обирає та застосовує ефективні форми, методи, засоби та способи організації навчання дітей з ООП з урахуванням їхніх індивідуальних особливостей разом з асистентом вихователя. Здійснює адаптацію та модифікацію освітнього процесу відповідно до потреб і можливостей дітей з ООП разом з асистентом вихователя та іншими членами команди психолого-педагогічного супроводу. |
Організовує дитячий колектив, різні види та форми дитячої діяльності з урахуванням інтересів здобувачів освіти та конкретної освітньої ситуації. |
Формує готовність дошкільників з типовим розвитком до позитивної взаємодії з ООП разом з асистентом вихователя та іншими членами команди психолого-педагогічного супроводу. Організовує соціальні взаємини у дитячому колективі на засадах недискримінації та залучає дітей з ООП до спільних видів діяльності в групі |
Обирає доцільні форми, методи, критерії та індикатори здійснення моніторингу якості освітньої діяльності. Аналізує рівень сформованості компетентностей у здобувачів освіти відповідно до освітньої програми ЗДО та Державного стандарту для адаптації та корегування освітнього процесу. |
Здійснює моніторинг розвитку дітей, що мають труднощі в застосуванні знань і різних видів діяльності, та визначає та оцінює причини цих труднощів. Виявляє відхилення в розвитку дошкільників і разом з іншими учасниками команди психолого-педагогічного супроводу здійснює відповідний супровід цих дітей. |
Організовує та проєктує групові освітні осередки за принципами універсального дизайну та розумного пристосування. |
Здійснює просвітницьку роботу з батьками дітей з типовим розвитком з метою профілактики негативного ставлення до булінгу дітей з ООП разом з асистентом вихователя та іншими членами команди психолого-педагогічного супроводу. Створює в освітньому середовищі емоційно комфортну атмосферу, сприятливі умови для особистісного самовизначення всіх дітей, зокрема дітей з ООП. |
Співпрацює на засадах партнерської взаємодії з учасниками освітнього процесу. |
Постійно працює над підвищенням інклюзивної компетентності; поповнює знання про особливості навчання та виховання дошкільників з різними категоріями освітніх потреб, розвиває вміння працювати у команді. Систематично підвищує свій професійний рівень щодо освітньої діяльності в інклюзивній групі. |
Безперервно працює над підвищенням професійної майстерності, планує власний професійний розвиток. |
Постійно працює над підвищенням інклюзивної компетентності; поповнює знання про особливості навчання та виховання дошкільників з різними категоріями освітніх потреб, розвиває вміння працювати у команді. Систематично підвищує свій професійний рівень щодо освітньої діяльності в інклюзивній групі. |
6.Для наших вихованців в закладі створена ресурсна кімната.