Консультація для батьків
Як почати розвивати в дитині музичні здібності?
Ваш малюк справляє враження музикальної дитини? Він обожнює слухати дитячі мелодії, співає по дорозі в дитячий сад? Просить купити їй музичний інструмент, а не ляльку або машинку? Можливо, ви – батько майбутнього великого музиканта або композитора! Як же розгледіти й розвинути унікальні здібності в дитині, які ознаки вказують на її музикальність?
Ознаки: Дитина із задоволенням слухає музику, може напам'ять наспівувати почуті мелодії. Вона дуже чутлива до тембру голосу оточуючих. Пескливий, неприємний голос може запросто вивести її з рівноваги. У малюка з'являються свої музичні уподобання, він просить включити йому певні музичні твори. Якщо у дитини є іграшкові музичні інструменти, вона намагається на них грати. Маля не безцільно стукає по клавішах маленького піаніно чи барабанить різними предметами по пластинках металофона, а намагається відтворити почуту раніше мелодію.
Як допомогти розвитку здібностей? Для підтримки та розвитку музичних здібностей дитину потрібно водити на концерти і театральні вистави. В будинку слухайте музику разом з дитиною. Нехай малюк бачить вашу цікавість і доброзичливий настрій. Якщо ви граєте на якомусь музичному інструменті - це чудово! Проте не забувайте і про інші інструменти. Для повноцінного музичного розвитку дитини необхідно слухати твори, які звучать по-різному. Це збагачує її слуховий досвід.
Купуйте дитині просту у використанні колонку з флешкою, де є дитяча, класична та мультяшна музика.
Співайте самі, тільки не спотворює мелодію. Дитина, яка захоплюється музикою, обов'язково буде вам підспівувати. А компанує собі на дитячих музичних інструментах: бубні, трикутнику, дзвіночках, металофоні.
Розповісти дитині про музичні інструментах можна за допомогою простої гри: «Хто на чому грає?» Крім того, що ця гра дозволяє запам'ятати назви музичних інструментів, вона розширює кругозір і розвиває логіку дитини. Приготуйте картинки, на яких зображені люди, що грають на різних музичних інструментах. Розгляньте їх дуже уважно, промовляючи все, що на картинках зображено. Потім рухайте руками, наче граєте на барабані, і запитуйте: «На чому я граю?» Якщо дитина не здогадалася відразу, підкажіть її. Потім продемонструйте гру на піаніно, гармоніці, гітарі, арфі. Якщо маля на всі питання відповідає вірно, трохи змініть правила. Нехай тепер виконує ваші завдання. Наприклад, нехай зобразить, як грають на сопілці т.д. Коли ви розповідаєте казки, вірші або співаєте пісеньки дитині, робіть це образно і з виразом. У вашому голосі вона повинна чути різні звуки: гучні і тихі, ритмічні і безладні, плавні і уривчасті. Іноді говорите малюкові, що не можете згадати, як треба співати чи грати на музичному інструменті, дозвольте йому повчити вас.
Якщо дитина вивчила нову пісеньку чи підібрала якусь мелодію на музичному інструменті, запропонуйте її виконати це перед бабусею або татом. Але не змушуйте виступати, якщо вона соромиться. Скромна дитина краще нехай танцює і співає на самоті. Якщо малюк захоче сам, запишіть його в музичну школу або танцювальну студію. І не забувайте грати з дитиною в музичні ігри. Існує безліч ігор: з притупуванням, плесканням, хороводами і пісеньками. Ігри сильно розрізняються за віковими можливостями. Зовсім маленькі дітки можуть лише підспівувати і плескати. А старші діти здатні на більш серйозне музикування.