Заклад дошкільної освіти "Сонечко" с.Скибин
Черкаська область, Уманський район

УВАГА! ХВОРОБА ЗАХІДНОГО НІЛУ

Фото без опису  Відповідно до Листа Уманського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області № 16.0/1532 від 24.09.2024 р. "Щодо реєстрації випадків гарячки Західного Нілу" в ЗДО "Сонечко" с.Скибин було заплановано ряд заходів щодо профілактики випадків гарячки Західного Нілу.

 

УВАГА! Гарячка Західного Нілу

Гарячка Західного Нілу

Геморагічна гарячка Західного Нілу – це небезпечна вірусна хвороба, що передається через укуси комарів. У тяжких випадках супроводжується гарячкою, запаленням мозкових оболонок і речовини головного мозку, лімфаденопатією, ураженням слизових оболонок, екзантемою. Має літньо-осінню сезонність, частіше нею хворіють сільські жителі, а також любителі полювання, звідки ще одна назва - «качина лихоманка».

На сьогоднішній день хвороба розповсюджена в багатьох країнах Африки, Азії, Середземномор'я. Окремі спалахи реєструються в країнах Центральної Азії (Казахстан, Туркменія, Таджикистан), Закавказзя (Азербайджан, Вірменія), США, Канаді, Мексиці, країнах Центральної Америки і Карибського басейну, Австралії, зафіксовані випадки в Росії та Україні.

Інфікована людина не заразна. На сьогоднішній день немає документально зареєстрованих випадків передачі цього вірусу від людини до людини при безпечних контактах і випадків зараження працівників охорони здоров'я за умови дотримання стандартних заходів інфекційного контролю.

Головним джерелом та резервуаром гарячки Західного Нілу в природі є 17 видів переважно перелітних птахів, які у крові мають високі концентрації вірусу, а він циркулює в них до 2 тижнів. Резервуаром також можуть бути деякі дрібні ссавці, гризуни, кажани, але в них концентрація вірусу значно менша і зберігається він в них нетривало.

Переносники захворювання — численні види комарів, які інфікуються під час харчування кров'ю інфікованих птахів. Під час укусів комарів вірус може потрапляти в організм людей і тварин, де він здатний розмножуватися і призводити до хвороби. Вкрай рідко можливе контактне зараження кров'ю тварин. Дуже незначна частка випадків інфікування людей відбувається при трансплантації органів, переливанні препаратів крові, грудному вигодовуванні, від матері до дитини.

Симптоми гарячки Західного Нілу

У більшості людей інфекція протікає безсимптомно, проте у 20% хворих розвивається грипоподібні захворювання, що характеризується різким підвищенням температури, головним болем, болем у горлі, м'язах, суглобах і спині, слабкістю, нудотою і діареєю. Можуть бути також висипання на тілі, збільшення печінки та селезінки, ураження нервової системи — менінгіт, енцефаліт, ознаки ураження головного мозку (розлади свідомості, парези, паралічі).

Профілактика гарячки Західного Нілу

Щоб уберегтися від гарячки Західного Нілу, в ендемічних регіонах проводять комплексні заходи, направлені на зниження чисельності комарів (осушення боліт тощо).

Для індивідуальної профілактики застосовують захисний одяг, сітки на вікнах, репеленти. Специфічного лікування хвороби не існує. Вакцина для запобігання захворюванню людей не розроблена.

Історія

Сам вірус був відкритий в 1939 році. Найсерйозніший спалах цієї хвороби в Європі стався в 1996-1997 роках у Румунії, коли захворіли близько 5 тис людей. У 1999 році цей вірус був завезений в Нью-Йорк і поширився на континентальну територію. В 2018 році спостерігається в багатьох країнах Європи, найсильніше постраждали такі країни, як Сербія, Італія, Греція, Угорщина і Румунія.

ВАЖЛИВО ЗНАТИ!!!

Лихоманка Західного Нілу

В зв’язку зі зміною кліматичних умов, в останні роки у країнах із помірним кліматом відмічається зростання так званих екзотичних транскордонних захворювань, що зумовлює складності ранньої діагностики. Одним із таких захворювань є лихоманка Західного Нілу.

Лихоманка Західного Нілу (West Nile fever) – це зооноз, спричинена вірусом Західного Нілу (WNV), який є флавівірусом, спорідненим вірусам, які викликають енцефаліт Сент-Луїса, японський енцефаліт і жовту лихоманку. Він викликає захворювання у людей, коней і деяких видів птахів. Більшість інфікованих людей виявляють незначні ознаки захворювання, але у деяких розвивається важке неврологічне захворювання, яке може бути смертельним.

Основним джерелом та  резервуаром даної хвороби є 17 видів перелітних птахів, в крові яких упродовж 2 тижнів зберігається висока концентрація вірусу. Крім того, вірус може знаходиться у ссавців, гризунів, кажанів, але в меншій концентрації і нетривало. Переносником хвороби є комарі. Вірус попадає в організм людини під час укусу. Сприйнятливість до даної хвороби висока. Сезонність – літньо-осіння. Після перенесеної хвороби формується стійкий імунітет.

https://www.sk.dpss.gov.ua/wp-content/uploads/2024/09/274px-niaid-west-nile.jpg

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (WOAH) вперше вірус Західного Нілу був ізольований в Уганді в 1937 році, описаний як причина епідемії лихоманки Західного Нілу серед людей в Ізраїлі в 1951 році. Роль комарів у передачі вірусу була чітко визначена в Єгипті в 1950-х роках. Приблизно в той же час було визначено, що дикі птахи є резервуаром вірусу. Кілька років потому були зареєстровані випадки лихоманки Західного Нілу у коней. Вперше цей вірус був пов’язаний із захворюванням домашніх птахів у 1997 році, коли стада молодих гусей в Ізраїлі були вражені хворобою, яка спричинила параліч.

У серпні 1999 року хвороба вперше з’явилася в Західній півкулі, швидше за все, через імпорт інфікованого птаха, що спричинило смерть диких і зоопаркових птахів, коней і людей у ​​районі Нью-Йорка. Менш ніж за 10 років він поширився по всій Північній Америці, включаючи Мексику та Канаду, і потрапив у Південну Америку. З 1998 року повідомлялося про спалахи енцефаліту Західного Нілу в Італії, Франції та Північній Америці. Опитування в деяких частинах Європи та на Близькому Сході показали, що до третини досліджених коней піддавалися впливу вірусу навіть за відсутності клінічних ознак захворювання.

З інформацією про обмеження ввезення на територію України та транзиту вантажу з тваринами внаслідок спалаху особливо небезпечної хвороби, занесеної до списку МЕБ, у країні походження або транзиту можна на офіційному сайті Держпродспоживслужби за посиланням: https://dpss.gov.ua/bezpechnist-harchovih-produktiv-ta-veterinarna-medicina/diyuchi-zaboroni

Довідково повідомляємо, що з інформацією про дане захворювання можна ознайомитись на офіційному сайті WOAH за посиланням: https://www.woah.org/en/disease/west-nile-fever/

https://www.sk.dpss.gov.ua/wp-content/uploads/2024/09/dfa5195-depositphotos-dabjola-633.jpg

План заходів по ЗДО (ясла-садок) "Сонечко" с.Скибин

 

 

План заходів щодо профілактики хвороби гарячки Західного Нілу

в ЗДО (ясла-садок) «Сонечко» с.Скибин

 

зп

Назва заходу

Термін проведення

Відповідальні

1.

Виготовлення інформаційного куточку (санбюлетня) в ЗДО  «Гарячка Західного Нілу: симптоми, шляхи передачі».

27.09.2024

м/с старша Коберник Л.В.

2.

Проведення бесіди з дітьми дошкільного віку «Що потрібно знати дітям про птахів, комарів та тварин»

26.09.2024

Вихователь Волинець О.А.

3.

Проведення роз’яснювальної роботи з батьками, працівниками ЗДО щодо профілактики хвороби гарячки Західного Нілу через соціальні мережі Viber і Facebook.

Протягом тижня    24.09-30.09

М/с старша Коберник Л.В.

4.

Проведення з вихованцями ЗДО сюжетно-рольової гри «Безпечний відпочинок для дорослих та малят»

30.09.2024

Волинець О.А.

5.

Консультація для батьків та працівників ЗДО «Гарячка Західного Нілу-як розпізнати й не захворіти».

27.09.2024

М/с старша Коберник Л.В.

6.

Провести дезінсекційні та дератизаційні роботи в приміщенні ЗДО.

27.09.2024

Завгосп

7.

Навчання для працівників харчоблоку «Дотримання санітарного законодавства».

26.09.2024

М/с старша Коберник Л.В.

8.

Висвітлення матеріалів про хворобу гарячки Західного Нілу на сайті ЗДО.

До 30.09.24

Директор Поліщук Л.П.

 

Директор                                Лариса ПОЛІЩУК

 

 

 

 

« повернутися до списку новин

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Погода

Логін: *

Пароль: *