Сторінка практичного психолога
Закінчила 2008 року Уманський педагогічний універитет імені Павла Тичини.
Категорія: спеціаліст І категорії.
Освіта: повна вища.
Стаж роботи: 25 років і 5 місяців.
Працює за проблемою: «Охорона емоційного здоров'я дітей в умовах сучасного дошкільного закладу».
Педагогічне кредо: «Природа хоче, щоб діти були дітьми, перш ніж стати дорослими».
Всі батьки, знають, що в будь-якому дитячому садку є штатний психолог, який проводить певну роботу з дітьми. Однак не кожен знає, що саме входить в обов'язки психолога, і яку ж роботу він повинен проводити з дітьми.
Одні батьки помилково вважають, що якщо з дитиною почав займатися психолог, то це означає, що у малюка були виявлені якісь дефекти в розвитку. На практиці ж все виглядає зовсім інакше, та й подібні помилки останнім часом стають все менш популярними.
Заняття психолога в дитячому садку: напрямки роботи
Поширеною помилкою є те, що психолог в дитячому садку працює тільки з дітьми. Насправді ж психолог може і повинен давати консультації батькам, зокрема консультації повинні стосуватися виховного процесу. Також крім батьків і дітей у психолога повинні консультуватися і вихователі дитячого садка. Це необхідно для коригування виховного процесу.
Існує маса варіантів проведення консультацій з психологом. В першу чергу розглядаються групові та персональні консультації. Як правило, в плановому порядку проводяться саме групові консультації з психологом. На них запрошуються всі батьки. Повідомляє про подібні заходи вихователь групи. І відвідувати ці заняття - це святий обов'язок кожного з батьків.
Найбільш важливим моментом у житті дитини без сумніву можна назвати початок відвідування дитячого садка. У цей період свого життя дитина потрапляє в абсолютно незнайомі умови і починає адаптуватися до них. Саме в цей період батьки повинні співпрацювати з психологом особливо тісно, адже дуже важливо, щоб батьки правильно розуміли і могли впливати на процес розвитку дитини.
Також дуже важливо відвідувати психолога, коли дитина знаходиться в підготовчій групі і ось-ось піде в школу. Справа в тому, що цей період в житті дитини теж буде пов'язаний зі зміною обстановки і адаптацією до нових умов, тому батьки повинні бути максимально готові до цього моменту.
Чи можна звертатися до психолога в дитячому садку індивідуально?
У психолога в дитячому садку існує години відвідування, в які його можна застати на роботі і спокійно поспілкуватися з ним в індивідуальному порядку. Відвідування психолога можуть бути обумовлені виникненням будь-якої проблеми в процесі виховання дитини. І, безумовно, якщо у вас є така можливість, то послугами психолога необхідно користуватися. Однак все ж варто розуміти, що психолог працює з великою кількістю дітей і у нього багато роботи. Тому не варто все його вільний час займати тільки своєю проблемою. Якщо ж вона настільки серйозна, то краще взагалі звернутися до приватного психолога або в спеціалізований заклад, де вам нададуть кваліфіковану допомогу в потрібному обсязі.
Крім роботи з педагогічним складом і батька психологи також призводять найважливішу частину своєї роботи - діагностику дітей на предмет відхилень або інших проблем.
В силу своєї зайнятості або інших причин не кожен батько може в достатньому обсязі приділяти увагу дитині, тому деякі проблеми з'являються не відразу або й зовсім не виявляються батьками. Саме тому дуже важливо, щоб психолог проводив якомога ретельніше діагностичну роботу з дітьми. Такий підхід дозволяє максимально швидко виявити психологічні проблеми у дитини і почати роботу над її усуненням. Також діагностична робота психолога допомагає оцінити рівень адаптації дитини до нових умов і зрозуміти, наскільки добре він засвоює навчальну програму.
Якщо ж психолог призначає індивідуальну консультацію для дитини або батьків, то вона передбачає поглиблену діагностику психологічного стану дитини. Настояти на проведення такої консультації можуть і батьки і педагогічний склад дитячого закладу.
Для виявлення особливостей розвитку дитини і подальшої їх діагностики застосовуються методи пов'язані з аналізом дитячої творчості. Як правило, дитину просять щось намалювати. Для роботи з дорослими психолог найчастіше використовує анкетування або бесіди.
Коррекцйні заняття психолога в дитячому садку
Діагностика проводиться для того, щоб виявити дітей, чиє психологічний стан або адаптаційний період вимагають втручання психолога і подальшого коректування. Коригування - це одне з основних напрям роботи психолога в дитячому садку. Після виявлення дитини, яка потребує додаткової роботи з психологом, може бути надано індивідуальні заняття.
Як правило, робота з дітьми проводиться в ігровій формі. Під час ігор психолог намагається діагностувати і коригувати поведінку дітей. Така робота може проводитися як в групі, так і в індивідуальному порядку. Робота з дорослими проводиться при необхідності, як правило, у формі бесід і тренінгів.
Корекційні заняття з психологом не повинні проходити без відома батьків. Вони завжди повинні знати про те, що дитині потрібні такі заняття і в разі необхідності брати участь в роботі з дитиною. Не варто нехтувати увагою психолога, оскільки часом це допомагає дитині проявити свої здібності і таланти.
Розвиваючі заняття психолога в дитячому садку
Далеко не всім дітям потрібні корекційні заняття з психологом. І тут виникає закономірне питання: а чи потрібен взагалі психолог в дитячому саду?. І відповідь буде позитивною. Адже крім роботи з дитячими проблемами, психолог також працює над розвитком дітей і це необхідно кожній дитині. Психолог виявляє найбільш актуальні для даної вікової групи напрями розвитку і працює над тим, щоб розвивати дітей. Гостра необхідність в розвиваючої роботи психолога відчувається перед початком шкільного життя.
Завданням кожного вчителя є навчання дітей, а ось у психолога завдання дещо інше, і більше пов'язана з розвитком дитини. Психолог повинен простимулювати, спрямувати розвиток дитини в потрібне русло. Тобто, як бачимо, навчання дитини і робота психолога нерозривно пов'язані.
Розвиваючі заняття з дітьми можуть проводитися в абсолютно різній формі. Це можуть бути і уроки, і спеціальні ігри. Також можна влаштовувати різні прогулянки та екскурсії.
Саме психолог допомагає розкрити потенціал до навчання повністю і дає можливість дитині отримувати знання без праці. Саме психолог може зацікавити дитину навчанням, прищепити йому інтерес до всього нового.
Якщо заняття психолога в дитячому саду не допомагають?
Чи не в кожному дитячому садку працює хороший фахівець, який розуміють всю важливість і відповідальність своєї діяльності. Тому дуже часто бажаного результату від роботи з дитиною отримати не вдається. Також можливо випадки, коли фахівець навмисно ухиляється від виконання своїх обов'язків. Кожен батько має право повідомити про таку поведінку фахівця адміністрації або навіть до вищої інстанції.
Однак варто перш за все адекватно оцінювати ситуації, і не йти до адміністрації саду за першим же нагоди. Пам'ятайте, незважаючи на наявність знань і навичок, психолог - в першу чергу людина і у нього теж можуть бути особисті проблеми і турботи.
Як бачимо, заняття з психологом в дитячому саду все-таки необхідні. Їх необхідність в першу чергу обумовлена забезпеченням гармонійного і правильного розвитку дитини. Крім того варто пам'ятати, що наскільки б не були уважними і турботливими батьки, а деякі проблеми у дитини в стані помітити тільки кваліфікований фахівець. Тому не варто передчасно відмовлятися від послуг професіонала.
Робота психолога більше необхідна саме дітям, оскільки в дитячому саду їм доводиться зіткнутися зі стресовими умовами, адже до цього вони перебували зовсім в іншій обстановці і поруч завжди були батьки. Саме тому дуже важливо забезпечити правильну адаптацію дитини, адже саме йому в першу чергу це необхідно. До того ж не завжди батьки можуть помітити проблему, яка мучить дитину. Чого не можна сказати про психолога, якому буде досить одного діагностичного заняття.
Не варто відмовлятися від психолога хоча б тому, що він допомагає спрямувати розвиток вашої дитини в потрібне русло і забезпечує його правильне протікання. А адже саме це так важливо для кожного з батьків. І не варто відмовлятися від відвідування психолога і його тренінгів. Особливо це стосується молодих батьків, які не мають ще достатньо досвіду у вихованні дитини та можуть допускати помилки. Саме психолог може допомогти скорегувати процес виховання і направити ваші зусилля в правильному напрямку.